EURO 2008 - i tada su bila četiri
Put do Beča.

A onda su bila četiri: Njemačka, Rusija, Španjolska i Turska natjecati će se u polufinalu Eura 2008 od srijede, jer natjecanje ulazi u posljednji tjedan.

Dramatično kolo četvrtfinala prouzročilo je niz uzrujanosti budući da su svjetski prvaci Italiju izbacili na penale, a vrlo favorizirana nizozemska momčad došla je do pobjede pred rukama ustalih Rusa.

Tri od četiri pobjednika grupe bila su nokautirana u prva tri dana.

Četvrti pobjednik skupine, Španjolska je morala svladati svoje demone, nakon što je tog datuma - 22. lipnja, ispala iz tri glavna prvenstva.

Nedjelja, 22. lipnja 2008
Španjolska 0 - Italija 0 (Španjolska pobjeđuje 4-2 na penale)

Kao što je često slučaj kada se dva velikana suoče jedni protiv drugih, ovaj je meč bio taktička borba volje, a obje su se ekipe borile da se zabave. 90 minuta napuhavanja obje momčadi nije moglo postići gol, a svejedno u produžecima ne bi došlo.

Na penale je bila bitka vratara. Casillas je bio španjolski junak u noći u kojoj su duhovi prošlosti napokon stali na počinak.

Za razliku od Svjetskog kupa 1986. i 2002. i Euro 96 - ovaj put Španjolska se nije ugušila te će s Rusijom u samouvjerenom raspoloženju krenuti u polufinale.

Subota, 21. lipnja 2008
Holandija 1 - Rusija 3 (nakon produžetaka)

Holland je osvojio njihovu grupu u nekom stilu, ljudi su opet počeli govoriti o "totalnom nogometu", ali možda su prerano postigli vrhunac, i baš kao što su Rusi počeli pronalaziti vlastiti oblik. Holland je postao treći pobjednik grupe koji je izašao, jer je emisija Andreja Aršavina dospjela na središnju pozornicu.

Roman Pavlyuchenko je vrhunskim volejom doveo Rusiju ispred drugog poluvremena, ali Ruud van Nistelrooy domaćim je golom izjednačio s četiri minute uobičajenog vremena za produženje utakmice.

Aršavin, odigravši svoj prvi meč turnira od povratka s ozljede, preuzeo je kontrolu nad Rusima i u potpunosti opravdao svjetski interes za playmakera iz Sankt Peterburga pružajući većinu ruske kreativnosti. S još uvijek izjednačenim rezultatima i kaznenim udarima, otključao je vrata, pružio asistenciju sjajnom loptom prema Dmitriju Torbinskom u 112. minuti, a zatim ubacio meč iznad Nizozemca u 116. minuti, kada je podijelio obranu i pucao kući da to napravi 3-1.

Menadžer Guus Hiddink nakon toga je rekao: "Ne želim koristiti velike riječi, ali skoro je čudo",

"Tako sam ponosan na ove momke. Fizički, tehnički i taktički nadmašili smo Nizozemce i to je za nas veliko postignuće. Nevjerojatno je vidjeti koliko brzo reagiraju na tehnički koncept."

Petak, 20. lipnja 2008
Hrvatska 1 Turska 1 (Turska pobjeđuje sa 3-1 na penale)

Turska se opet dokazala s povratkom kraljeva i rezervirala svoje mjesto u finalu četiri unatoč velikim problemima s ozljedama. Hrvatska je osjetila da su u polufinalu, kada ih je Ivan Klasnic vodio ispred, što se činilo kao kraj produžetaka, ali Semih Senturk je imao druge ideje, slaveći domaći izjednačujući krajnjim zadnjim udarcem igre da ga odvede do pogotka jedanaesterac. Turska je pobijedila odlučujući penal sa 3-1.

Sada idu u polufinale sa samo 13 fit igrača, a najvažnije bez ključnog napadača Nihata Kahveci koji će propustiti ostatak turnira s ozljedom bedara. To sačinjava probleme otpornim Turcima koji će zbog ozljeda također propustiti Serveta Cetina, Tumer Metina i Emira Belozoglua.

U Turskoj će biti i Emre Asik, Tuncay Sanli i Arda Turan, koji su suspendovani na jedan meč zbog gomile rezervacija. Oni će možda razmatrati mogućnost poziva hitnih igrača, što će UEFA-i morati dati posebnu dispoziciju u ekstremnim okolnostima.

Luka Modrić pridružit će se premijerligašu Tottenhamu Hotspuru kada se 1. srpnja otvori prijelazni prozor nakon što potpiše 20 milijuna funti. Dojmovi o njemu na ovom turniru kupili su pravu zvijezdu u tijeku i jednog od izvanrednih igrača ovog turnira. Hrvatska se kao ekipa ponašala ponosno, ali to nije bilo dovoljno i ozljeda je bila vidljiva na finalnom zvižduku.

Četvrtak, 19. lipnja 2008
Portugal 2 - Njemačka 3

San je opet za Portugal. Zabavna drama za neutralne, Njemačka je impresionirala, a Portugal razočaran. Cristiano Ronaldo ponovno je imao lošu igru ​​svog domaćeg naroda, a glasine da želi napustiti Manchester United zbog Real Madrida sada će se potpuno usmjeriti.

Nogometni savez Portugese pokazao je prstom krivicu na Chelsea za najavu imenovanja Scolarija prije nego je turnir završen, ali morat će malo više pogledati sebe.

Tim sjajnih pojedinaca nije se dobro snašao kao ekipa protiv odlučne i odlučne Njemačke. Golovi Schweinsteiger-a i Klose-a vodili su 2: 0 za Njemačku prije nego što je Nuno Gomes u 41. minuti vratio jedan gol. Ballack je postigao pogodak za 3-1, a pogodak Postiga u 3. minuti iz vremena je bio premalen, prekasno od merkurske Portugese.

Polufinale započinje u srijedu, a finale i predstavljanje trofeja Henri Delaunay je u nedjelju.