Ambicije i stilovi vožnje
Branili svjetskog prvaka Kimi Raikkonen nedavno je rekao da sada više uživa u F1 nego ikad prije, ali da ne bi dvaput razmišljao o odustajanju ako više ne prestaje biti zabavan.

Raikkonen je oduvijek ostavljao dojam da mu sport sam po sebi nije toliko bitan, samo želi biti u autu, trkati i pobjeđivati. Ne kažem da ga nije briga za Formulu 1, samo što bi mogao biti u staroj utrci i ipak će je napasti istom bjesomučnošću.

Osvojiti prošlogodišnje prvenstvo bio je slučaj sreće, ako budemo iskreni, i iako je Raikkonen odradio sjajnu sezonu, on je bio autsajder koji ulazi u posljednju utrku. Ali to mu se činilo da nije važno. Trčao se kao i bilo koji drugi vikend. Ne igra igru ​​brojeva, ne želi žrtvovati centimetar u strategijama prvaka.

Fernando Alonso, s druge strane, čini se da je potpuno drugačiji. Svaka pojedinačna utrka važno je iskustvo za njega, ali samo zato što nadovezuje na veliku shemu uspjeha prvaka. Sretno je sjesti na četvrto mjesto, ako je bolje za šansu da nas čeka, nego riskira da manevar pretjera.

Ovaj se stil može smatrati lošim za utrke - nije fer prema navijačima ako svi samo drže stanicu i čekaju da bodovi padnu u krilu. No, za njega se radilo dva puta, pobijedivši Ferrarijevu i Schumacherovu dominaciju kad je sportu to najpotrebnije.

A sada imamo i Lewisa Hamiltona u miksu. Čini se da je najbolji iz oba svijeta. Vozač koji ima želju pobijediti u svakoj utrci u kojoj se nalazi i u svakoj prilici maksimizirati svoje šampionske šanse. Njegova glavna (i možda jedina) greška prošle godine bila je pokušaj preteći Alonsa na startu zadnje posljednje utrke. Nije mu trebalo da se nadoknadi to mjesto, a to je ometalo njegovih narednih nekoliko krugova, prije nego što su ga problemi s opremom izbacili iz sukoba. Za svoje se prvenstvo samo trebao smjestiti blizu postolja, ali njegova želja da pobijedi sve, posebno Alonsa, značila je da mu je utrka upropaštena.

Mora biti teško uspostaviti zadovoljnu ravnotežu između ove dvije ambicije. Kao navijač, želim vidjeti više akcije na stazi, ali također razumijem potrebu za strategijom prvaka. Vozač, vjerojatno, mora pokušati konsolidirati ove dvije sukobljene prakse i u svojoj glavi.

Upute Video: Uporedni test: BRZA PROTIV SAVESNE VOŽNJE – Emisija SAT 18.06.2017. (Svibanj 2024).