Phelps osvaja 8. olimpijsko zlato
17. kolovoza 2008. plivač Michael Phelps osvojio je svoju osmu zlatnu medalju na Olimpijskim igrama u Pekingu. Njegov je cilj bio pobijediti američkog plivača Marka Spitza koji je na Olimpijskim igrama u Münchenu 1972. godine osvojio sedam zlatnih medalja.

Phelps je osvojio tri štafete na igrama u Pekingu, kao i pet pojedinačnih utrka. Postavio je sedam svjetskih rekorda i jedan olimpijski rekord, a ponaosob je postigao u najboljem vremenu za svaku utrku.

Četiri godine prije ovog događaja, Phelps je osvojio šest zlatnih olimpijskih medalja i dvije brončane medalje u Ateni. Po svojoj olimpijskoj medalji na drugom mjestu je tek Larisa Latynina, koja je tijekom tri olimpijske igre osvojila ukupno osamnaest medalja.

Michael Fred Phelps rođen je u Towsonu, Maryland. Plivao je kad je imao šest godina kao napitak zbog svoje ogromne energije. U 6. razredu dijagnosticiran mu je hiperaktivan poremećaj pažnje (ADHD), a čini se da plivanje pomaže.

Do 10 godina Phelps je već postigao nacionalni rekord u svojoj dobnoj skupini. Kvalificirao se za Ljetne olimpijske igre 2000. do 15. godine i postao najmlađi muškarac koji je sastavio američku olimpijsku plivačku reprezentaciju u 68 godina.

Određeni fizički atributi pomogli su Phelpsu tijekom njegove fenomenalne plivačke karijere. Postavlja se pitanje jesu li njegova stopala "previše dobra da bi bila istinita." Njegova izuzetno velika stopala pomažu mu da ga brže provede kroz vodu.

Ovaj komentar o njegovim nogama insinuirao je da su veća zbog lijekova za povećanje performansi. Phelps se mudro prijavio za Project Believe, koji je uspostavila američka antidoping agencija, i dozvolio sebi da se testira na droge ukupno devet puta tijekom Olimpijade. Prošao je svaki test na lijek.

2004. godine Phelps je uhićen zbog vožnje pod utjecajem alkohola u Salisburyju, Maryland. Dobijena mu je uslovna proba u osamnaest mjeseci, novčana kazna u iznosu od 250 dolara i obvezna je razgovarati sa srednjoškolcima o rizicima pijenja i vožnje. Nazvao je to izoliranim incidentom i priznao da je puno ljudi iznevjerilo.

Pet godina kasnije u britanskom časopisu pojavila se fotografija koja prikazuje kako koristi bong, uređaj koji se pušio duhan ili marihuanu. Za ovaj incident nije procesuiran zbog nedovoljnih dokaza. Kellogg, međutim, nije obnovio ugovor o podršci, a USA Swimming ga je tri mjeseca suspendovao da pliva.

Nakon pobjede na Olimpijskim igrama 2008. godine, Phelps je osnovao Michael Phelps Foundation. Cilj zaklade je promicanje zdravijeg stila života s fokusom na rast plivanja.

Upute Video: Udala se Nađa Higl (Travanj 2024).